Spis treści

2e856bd4f3d46ede7fee831daa5d89a01243373940

Władysławowo to jedno z najbardziej atrakcyjnych wczasowisk na polskim wybrzeżu. 

Prywatne Muzeum Motyli zostało otwarte we Władysławowie w 2000 roku przez Tomasza

Falkiewicz. Jego siedziba znajduje się w Domu Rybaka w wieży widokowej. W swojej kolekcji muzeum posiada zbiór ponad 1400 motyli i 1000 owadów z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie.
Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku i wnienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego przetrwały dwie wojny światowe.Na wystawie można zapoznać się z najciekawszymi zjawiskami występującymi w tym niesamowitym pełnym kolorów i różnorodności kształtów świata motyli.
www.muzeummotyli.pl

 

Port ten jest największym polskim portem rybackim, pełniącym funkcje portu bazy i remontu kutrów rybackich, portu schronienia i żeglarskiej mariny, funkcje transportowe, przeładunkowe i rozwiniętego zaplecza przetwórstwa rybnego, jest również przejściem granicznym. Ponadto pełni funkcje turystyczne i rekreacyjne. Każdy może tu wejść i zapoznać się z bliska z pracą rybaków czy budową statku rybackiego.

Położenie portu nad otwartym morzem stwarza doskonałe warunki do wycieczek morskich. Do rejsów po morzu zaadaptowane są kutry rybackie - 3 jednostki, którymi można wypłynąć na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Amatorzy wędkarstwa mogą wziąć udział w 8-godzinnych wyprawach na połów dorsza wędką. Rejsy takie organizowane są przez cały rok i gwarantują wspaniałą, niezapomnianą atmosferę i prawdziwą morską przygodę.

W 1998 roku na terenie portu otwarto Izbę Pamięci Portu, stanowiącą muzeum rybołówstwa i portu we Władysławowie w miniaturze. Znajduje się tam bardzo duża liczba nie publikowanych fotografii z lat 1935-1995 oraz wiele ciekawych eksponatów, takich jak np. replika kutra rybackiego, którym generał Józef Haller wybrał się na wycieczkę po „prawdziwym morzu", w dzień po „zaślubinach z morzem", które odbyły się 10 lutego 1920 roku w położonym nad zatoką Pucku.

 

Centrum miasta wyznacza ulica Hallera, zamknięta od strony morza widocznym z daleka Domem Rybaka, budowanym w latach 1953 - 1957, obecnie stanowiącym siedzibę władz miejskich. Na pierwszym piętrze znajduje się ogólnie dostępna wystawa rzeźb znakomitego twórcy Leona Golli. Z wieży Domu Rybaka, będącej doskonałym miejscem orientacyjnym i punktem widokowym, można obejrzeć panoramę miasta, Zatokę Pucką, Bałtyk oraz cały Półwysep Helski. Dodatkową atrakcję stanowią okazjonalne wystawy, np. wystawa motyli.